пʼятниця, 29 листопада 2024 р.

Обери життя воно прекрасне


ВІЛ-інфекція – це соціально небезпечне інфекційне захворювання, що розвивається внаслідок інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), довготривалого переживання (персистенції)  ВІЛ в лімфоцитах, макрофагах  та клітинах нервової тканини. Хвороба характеризується прогресуючою дисфункцією імунної, нервової, лімфатичної та інших  систем організму. Відповідно до сучасних уявлень ВІЛ-інфекція відноситься до невиліковних хвороб, має тривалий хронічний перебіг і, в разі відсутності  ефективної терапії, закінчується смертю хворого. 

На сьогодні ВІЛ-інфекція поширена по країнам усіх континентів і її поширення в  світі носить назву пандемії ВІЛ/СНІДу, а в Україні розвивається епідемія ВІЛ/СНІДу. В країні зареєстровано понад 170 тис. ВІЛ-інфікованих, але за підрахунками експертів про свій ВІЛ-статус знає лише третина інфікованих; загальна кількість людей,  які живуть з ВІЛ в Україні, сягає 377 600.

ВІЛ передається: 


  • Через кров - при потрапляння крові чи інших біологічних рідин, що містять кров (сперма, виділення піхви, грудне молоко) від  ВІЛ-інфікованої особи до здорової  людини. Найчастіше цей шлях реалізується при ін’єкційному введенні наркотичних речовин брудними шприцами та голками, що вже використовувались іншими особами.
  • Статевим шляхом - підчас незахищених статевих стосунків, незалежно від того чи це вагінальний, оральний чи анальний секс.
  • Внаслідок передачі вірусу від інфікованої ВІЛ матері до її дитини підчас вагітності, пологів та годуванні груддю. Ризик інфікування зростає під час годування дитини груддю, при важкому перебігу хвороби у матері та складних пологах.

ВІЛ не передається:

  • При спільному користуванні побутовими речами, посудом, роботі в одному приміщенні
  • У лазні та сауні
  • Підчас поцілунків
  • Обіймах та рукостисканні
  • При чханні та кашлі
  • Через поручні, дверні ручки, столи, стільці
  • При укусах комарів чи інших комах.

Після інфікування вірус починає швидко розмножуватись, вражає різні клітини, органи та системи організму. Через 6-8 тижнів у третини інфікованих розвивається гостра ВІЛ-інфекція, яка протікає у формі лихоманки зі слабкістю, підвищенням температури, болях в суглобах, як це часто спостерігається при ГРЗ, у інших - цей період проходить непомітно. Через 1,5-3 місяці після інфікування в крові інфікованої людини з’являються антитіла до ВІЛ, на виявленні яких ґрунтується діагностика ВІЛ-інфекції. Період, що проходить від часу інфікування до формування антитіл до ВІЛ, називають «сероконверсіонним або діагностичним  вікном». 

Після закінчення гострої стадії ВІЛ-інфекції розвивається безсимптомний період, який триває 8-10-12 років: здебільшого людина відчуває себе здоровою, веде звичайний спосіб життя, хоча періодично збільшуються лімфовузли, часто з’являються простудні захворювання. Такі люди є носіями ВІЛ і являють найбільшу загрозу для своїх сексуальних партнерів та партнерів по голці, не можуть бути донорами крові і органів. Вірус, що знаходиться весь цей час в організмі, постійно вражає клітини імунної системи, так звані СД4 лімфоцити, які захищають організм від вторгнення мікроорганізмів ( бактерій, вірусів, грибків і т.ін.). В здоровому організмі їх кількість становить 1000 в мл. крові. Кожного року кількість СД4 в крові ВІЛ-інфікованого зменшується в середньому на 50 клітин, і коли їх кількість падає до 300-200 і нижче порушується система імунного захисту і розвиваються захворювання, спричинені збудниками різних інфекцій, які в практиці ВІЛ-інфекції/СНІДу мають назву опортуністичних інфекцій. Людина погано себе почуває, відзначає схуднення, слабкість, стомлюваність. Ця стадія хвороби називається СНІД і проявами його можуть бути герметична інфекція ( насамперед оперізуючий герпес), грибкові ураження шкіри і слизових оболонок, активується або первинно розвивається туберкульоз. 

Щороку в Україні діагностується від 2 до 3 тисяч хворих на СНІД. Для надання медичної допомоги хворим на ВІЛ-інфекцію створена мережа спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів – центрів профілактики і боротьби зі СНІДом, які здійснюють диспансерний нагляд за ВІЛ-інфікованими і хворими на ВІЛ-інфекцію та СНІД, діагностують стадію хвороби, визначають тактику лікування. Починаючи з 1996 року, в світі впроваджується так звана комбінована  антиретровірусна терапія (АРТ), яка впливає безпосередньо на ВІЛ, пригнічує розмноження вірусних частинок і сприяє зміцненню імунітету, зростанню кількості СД4, що повертає хворому здоров’я. В законодавчому порядку встановлено безоплатне лікування  хворих на  ВІЛ-інфекцію за рахунок Державного і місцевих  бюджетів, коштів донорських організацій.

Головним важелем у попередженні поширення ВІЛ-інфекції в країні є дотримання здорового способу життя, відмова від ризикованої щодо інфікування ВІЛ поведінки, насамперед вживання наркотиків, обов’язкове використання при статевих контактах засобів  індивідуального захисту – презервативів. Свідоме ставлення до свого здоров’я забезпечить захист від СНІДу.

Через високу мінливість ВІЛ створити вакцину проти СНІДу поки що питання майбутнього, незважаючи на те, що збудник СНІДу був відкритий ще в 1983 р. французькими вченими  в лабораторії М.Л.Монтаньє та американського дослідника Р.Галла.

понеділок, 25 листопада 2024 р.

Навчися говорити НІ!

 


Щороку, з 25 листопада по 10 грудня, Україна долучається до міжнародної кампанії «16 днів проти насильства», щоб привернути увагу суспільства до проблеми насильства у всіх його проявах.Сьогодні було проведено інформаціййну годину "Навчися говорити НІ!"

Ця акція є частиною глобального руху, що стартує у Міжнародний день боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок (25 листопада) і завершується у День прав людини (10 грудня). Символічні дати нагадують нам, що насильство — це порушення прав людини, яке вимагає негайної уваги та дій.


Мета акції:

✔ Підвищити рівень обізнаності про проблему насильства.

✔ Протидіяти домашньому насильству, булінгу та іншим формам жорстокого поводження.

✔ Захистити права найуразливіших груп населення — жінок, дітей, людей похилого віку.


пʼятниця, 22 листопада 2024 р.

Годину трагічну вшануємо разом!

 


Пам'ять про Голодомор стала невід’ємною частиною національної пам’яті українського народу. Щороку в четверту суботу листопада українці запалюють свічки як символ пам’яті про вбитих голодом. Сьогодні було проведено годину пам'яті " Годину трагічну вшановуємо разом"

У понад 40 містах 15 країн світу споруджені пам’ятники чи встановлені інші пам’ятні знаки на вшанування пам’яті жертв Голодомору.


Все 

середа, 20 листопада 2024 р.

Діти землі -надія планети


 Відтепер щороку в середині жовтня ми вшановуватимемо пам’ять Богдана Гаврилишина – пластуна з майже 80-літнім “стажем”, якого називали найвпливовішим українцем світу. 19 жовтня 1926 року друг Богдан народився, а минулоріч 24 жовтня відійшов на Вічну Ватру.

Попри те, що Богдан Гаврилишин змінив долі кількох держав, створив один із найвпливовіших світових майданчиків для спілкування осіб найвищого рівня та був видатним ученим із менеджменту, його постать не дуже відома пересічним українцям.
Сьогодні в с.Глибочок було проведено виховну годину "Люби своїх дітей, виховуй в них етичні та моральні цінності.
Працюючи на світовому рівні як член Наглядової ради Міжнародної академії мистецтва та науки ще на початку 2010-х Богдан Гаврилишин дійшов висновку, що світ не є здоровий і що для того, щоб успішно розвиватися далі, потрібно брати на себе відповідальність на всіх рівнях. У 2014 році пан Богдан створив Декларацію відповідальності людини, яка складається з 15 пунктів.

1. Говори правду,
2. Підтримуй своє здоров’я
3. Вчися, розвивай свої таланти,
4. Стався до інших
5. Будь вільною людиною,
6. Прагни до гармонії між особистим, професійним та соціальним
не обмежуй прав інших членів
суспільства.
8. Вирішуй якнайбільше проблем та питань
9. Обов’язки людини до сім’ї:
– стався до батьків з любов’ю та повагою, за потреби допомагай їм;
– стався до братів та сестер як до кращих друзів.
10. Батьків до дітей:
– сприяй їхній освіті та розвитку їхніх талантів та особистостей, виховуй їх як вільних людей.
11. До суспільства:
– сприяй добробуту усіх членів суспільства;
– зберігаючи свою ідентичність, будь свідомою частиною усієї світової спільноти.
12. До довкілля:
13. До країни:
– допомагай своїй країні в рамках власних можливостей підтримувати пріоритет загального блага: повної політичної свободи, адекватного рівня економічного добробуту для усього населення, соціальної справедливості, здорового довкілля.
14. До майбутніх поколінь:
15. До світу:
– вивчай різні мови та хоча б базові речі про інші цивілізації;
– сприяй розумінню різних культур, їхніх цінностей для мирної співпраці і чесної торгівлі

середа, 13 листопада 2024 р.

Король українського теражу

Сьогодні в с .Глибочок було проведено  пізнавальну годину " Король Українського теражу"



1889 - народився Остап Вишня, письменник-гуморист

1889, 13 листопада (хоч в автобіографії написано 12 листопада) – на хуторі неподалік містечка Грунь на Полтавщині (нині-Сумщина) народився Остап Вишня, письменник-гуморист, в’язень сталінських концтаборів.

Остап Вишня (1889 - 1956). 1925 рік. Фото: www.segodnya

Він започаткував гумористчний тип фейлетону – «усмішку» чи «реп’яшок». Справжнє ім’я – Павло Губенко. З дитинства захоплювався творчістю земляка – Миколи Гоголя, «Тараса Бульбу» зачитав до дірок. Ім’я одного з синів головного героя узяв за псевдо, а Вишня – бо любив вишні. А ще на Полтавщині біля кожної оселі росли вишневі дерева.  
Родина Губенків виростила сімнадцятьох дітей, другим з яких був Павло. «Батьки гарно молилися Богові, якщо він їм подарував стількох дітей», –  писав у  автобіографії Остап Вишня.



У Зіньківській школі вчився разом з Миколою Зеровим. Потому отримав медичну освіту, під час Першої світової війни працював у хірургічному відділенні Південно-Західної залізнці. На 1919-й був  начальником медично-санітарного управління Міністерства залізниць УНР.  Там він зблизився з багатьма офіцерами Української Галицької армії та Дієвої Армії УНР. 

Ув'язнені в таборі Федір Зубов та Остап Вишня. Фото:www.segodnya.ua


Більшовики двічі заарештовували Остапа Вишню. 1934-го засудили до 10 років таборів за «терористичну змову». Начебто  він готувався здійснити замах на українофоба, ІІ секретаря ЦК КП(б)У Павла Постишева. На допитах, відкидаючи безглуді звинувачення, Остап Вишня шуткував, що «в такому випадку, чому б не звинуватити мене і в згвалтуванні Клари Цеткін». Покарання відбував в Ухтимсько-печорському таборі. 1937-го його мали розстріляти. Для цього етапували до іншого табору через річку Печору. Оскільки крига вкрила річку, заарештованих довго не могли доправити до місця призначення. За цей час начальника табору розстріляли, а наказ про страту Остапа Вишні загубився. 

Остап Вишня і Рильський любили разом полювати. Фото: www.segodnya.ua


1943-го Микита Хрущов на прохання Олександра Довженка умовив Сталіна звільнити Остапа Вишню, аби він своєю творчістю надихав на боротьбу з нацистами та українським підпіллям. Він написав збірку памфлетів про "буржуазних націоналістів" "Самостійна дірка", що врятувало письменника від подальших репресій. 

пʼятниця, 1 листопада 2024 р.

Ваша міць -наша перемога

 


3 листопада Збройні Сили України відзначають професійне свято одного з наймогутніших родів Сухопутних військ – День ракетних військ і артилерії, отож в с Глибочок було проведено патріотичну годину : "Ваша міць -наша перемога!" . У роки Великої Вітчизняної війни роль артилерії стала вирішальною. Масове її застосування дало можливість у боях та військових операціях здобути вогневу перевагу над ворогом, забезпечити поразку його головних угруповань та досягти кінцевої мети операції. Славні традиції батьків та дідів продовжує нове покоління захисників Вітчизни. Ракетні війська та артилерія й надалі відіграють провідну роль, як одна з основних складових частин Сухопутних військ Збройних Сил України. Сердечно вітаємо військовослужбовців, ветеранів та їх родини зі святом, бажаємо всім міцного здоров’я, злагоди, оптимізму, наснаги та нових звершень для процвітання нашої Батьківщини.

Українські ракетні війська оснащені для ураження танків і артилерії, авіації, живої сили та можуть запобігти атаці з повітря. Під час бою саме на ракетних військах та артилерії лежить близько 70% загального об’єму завдання вогневого ураження противника.


На полі бою ракетники та артилеристи забезпечують вогневу перевагу, послаблюють резерви противника, прикривають своїх на флангах і стиках, знищують танки й броньовані машини чужої сторони.

У 2017 році наша армія увійшла в найкращі 30 найсильніших у світі. Сьогодні у наших артилеристів близько 2500 танків, понад 8000 бронетранспортерів, понад 600 одиниць реактивної артилерії.

У день ракетних військ хочеться побажати мужнім та відважним артилеристам мирного неба над головою та сил протистояти противникові!

  Сьогодні, 16 січня, – Всеукраїнський день пам’яті «кіборгів». Україна вшановує захисників Донецького аеропорту. В с .Глибочок було проведе...